Полезные советы | New Work

ТОП-25 ПОРАД, НА ЩО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, ВИРУШАЮЧИ НА РОБОТУ ЗА КОРДОН

У цьому розділі ми зібрали 25 важливих пунктів, знання яких полегшить адаптацію, а також допоможе уникнути помилок при укладанні договору про працевлаштування. Вирушаючи на роботу в іншу країну, важливо знати закони нової держави, розуміти місцевий менталітет, звичаї і навіть клімат, щоб не тільки отримувати фінансову вигоду, але і зберігати фізичне та психологічне здоров’я.

Зміст:

 • Вибір країни, особливості законодавства і менталітету
 • Вибір «правильної» вакансії
 • Важливе про фірму-посередника та підпис договору
 • Умови праці
 • Що робити в непередбачуваній ситуації
 • Номери телефонів та адреси для звернення за екстреною допомогою

Вибір країни, особливості законодавства і менталітету

1. В першу чергу потрібно визначитися з країною, в якій ви хотіли б працювати:вивчіть менталітет, культуру, релігію. Подумайте, як швидко зможете адаптуватися в новому суспільстві. Оскільки ви їдете на тривалий час, то повинні чітко усвідомлювати, що зможете відчувати себе комфортно.

2. Займіться вивченням іноземної мови. Вам знадобиться хоча б базовий рівень державної мови країни, в яку ви збираєтесь. Знання англійської буде додатковим бонусом. На жаль, влаштуватися на роботу в країни Європи чи до Ізраїлю, володіючи виключно російською/українською, реально лише некваліфікованим робітником. Для фахівців необхідне вміння розмовляти хоча б на рівні «виживання».

3. Уважно ознайомтеся з правилами працевлаштування для іноземних громадян – для кожної країни вони різні. Переконайтеся, що не порушуєте ніякі закони, всі ваші документи оформлені правильно і відповідають міжнародним вимогам, інакше ви ризикуєте стати жертвою недобросовісних фірм-посередників.

4. Якщо ви їдете в спекотну країну, зробіть необхідні щеплення від інфекційних захворювань, характерних для регіону перебування.

5. Заздалегідь подбайте про медичну страховку , оскільки в разі проблем зі здоров’ям звернення в приватну клініку за кордоном виллється в кругленьку суму.

6. Вибирайте вакансії, де медичне страхування входить в договір та оплачується роботодавцем.

7. Поводьтеся обережно, розсудливо, ввічливо. Не приймайте участі ні в яких конфліктах. Слід ретельно вивчити закони держави, в якій вам доведеться жити і працювати, щоб не отримувати штрафи і не мати неприємностей з держустановами.

Вибір «правильної» вакансії

8. Шукайте роботу відповідно до рівня професійних навичок, тому що без освіти і досвіду дуже важко знайти високооплачувану посаду. У цьому разі можна спробувати влаштуватися сільськогосподарським різноробочим до Польщі або поїхати до Фінляндії на сезон збору ягід.

9. Проаналізуйте потенційні доходи та витрати, щоб зрозуміти, наскільки вам вигідна робота за кордоном. Ця графа включає витрати на їжу, житло, одяг. Дуже добре, якщо перші 2 пункти гарантує роботодавець. Однак за підсумком цілком може виявитися, що працевлаштуватися за кордоном вам не настільки вигідне.

Важливе про фірму-посередника та підпис договору

10. Пам’ятайте, що підприємство, яке займається для вас пошуком роботи за кордоном, повинне мати офіційний юридичний статус. Подивіться статутні документи організації, ліцензії, дозвіл. Закон України передбачає обов’язкове ліцензування подібного виду діяльності.

11. Перевірте реєстрацію підприємства через інтернет. Для цього скористайтеся послугами Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських організацій України та зробіть безкоштовний запит на сайті https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch.

12. Переконайтеся, що документи, які ви оформлюєте, відповідають міжнародним вимогам трудової та візової документації і мають мокрі печатки.

13. Контракт повинен бути складений у 2 варіантах: рідною вам мовою та мовою роботодавця. Не підписуйте його, якщо чогось не розумієте. Зверніться за консультацією до юриста.

14. Ознайомтеся з відгуками про компанію на спеціалізованих форумах – подібна превентивна міра теж не буде зайвою.

Умови праці

15. Перед від’їздом в іншу країну ви повинні мати повну інформацію про те, чим вам доведеться займатися і в яких умовах: конкретні обов’язки, графік роботи, термін дії трудової угоди, розмір і регулярність отримання заробітної плати, умови проїзду до місця роботи і проживання.

16. Зверніть увагу: у багатьох країнах робота за кордоном оподатковується згідно з правилами міжнародного законодавства. З’ясуйте заздалегідь всі тонкощі оподаткування в країні, де збираєтеся працювати, щоб не зіткнутися з серйозними проблемами.

17. Не обманюйте себе занадто високими заробітками від 2500 євро і вище , якщо не претендуєте на високу посаду і не їдете працювати, наприклад, в США або Ізраїль, де оклади вищі за польські або фінські. Така сума повинна насторожити: можливо, вас обманюють?

18. Ні в якому разі не віддавайте документи роботодавцю. Особливо, якщо їх обіцяють повернути за фактом прибуття на роботу. Саме такі пропозиції можуть загнати в рабство і інші неприємні ситуації, знайти вихід з яких буде складно. Пам’ятайте: не існує закону, який зобов’язує віддавати свої документи будь-кому в руки!

19. Також не віддавайте потенційним роботодавцям оригінал паспорта. Його копія потрібна при оформленні документів, оригінал особисто пред’являється прикордонникам при перетині кордону. Прохання віддати оригінал документів для збереження до прибуття до місця роботи або формулювання «це обов’язкова умова» повинне вас насторожити.

20. Не зайвим буде також покласти до валізи кілька копій документів. Це може істотно полегшити становище в разі втрати паспорту.

21. Оформленням закордонного паспорта завжди займайтеся самостійно. Такимчином вам вдасться уникнути проблем з неправильним оформленням документів або їх підробкою.

Що робити в непередбачуваній ситуації

22. Збережіть в телефоні/записнику адреси, номери телефонів посольства/консульства України в країні, де збираєтеся працювати. Якщо ви потрапили в неприємну ситуацію, втратили паспорт, вас заарештували, в першу чергу зверніться туди за допомогою.

23. Прибувши на місце роботи, зареєструйтесь у відповідних установах і повідомте адресу проживання консульській службі.

24. Якщо ви стали жертвою аферистів, не бійтеся звертатися в місцеву поліцію. Пам’ятайте, що ви громадянин своєї країни. Як у будь-якого іноземного підданого, у вас є право на захист.

25. Номери телефонів та адреси для звернення за екстреною допомогою:

 • Урядовий контактний центр https://ukc.gov.ua
  Для дзвінків з-за кордону телефон: +38 (044) 284-19-15
 • Центр консультування мігрантів міжнародної організації міграції.
  Сайт: http://www.migrantinfo.org.ua
  Телефон: (0 800) 505-501
 • Всеукраїнська профспілка працівників-мігрантів в Україні та за її межами.
  Телефон: (044) 236-98-36